top of page
Instagram: Instagram

ÖZLEM YALIM

.

1995 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun olan tasarımcı, profesyonel mesleki pratiğinin yanında sürekli olarak mesleki haklar, mesleki sivil toplum kuruluşları, mesleki yazılar ve etkinlikler alanında sivil çalışmalarını yürüttü. Bu çalışmalar arasında sayısız yarışma, konferans, jüri üyeliği gibi görevlerin yanında, öne çıkanlar 2004 yılında Frankfurt’ta açılan ve ilk kapsamlı Türkiyeli tasarım sergisi olan Design East to West sergisi (ETMK), Uluslararası Tasarım Moda ve Yaşam stili Festivali FesOirent ve Koleksiyon Mobilya bünyesinde kurulan Tasarım Vakfı sayılabilir. 2009 yılında kendi yazdığı projenin İKSV tarafından kabul görmesi ve değerlendirilmesi ile ortaya çıkan İstanbul Tasarım Bienali’ni tasarlayan, İKSV içerisindeki bu yeni yapılanmayı kurgulayan ve ilk edisyonunun direktörlüğünü üstlenen Yalım, 2014 yılından itibaren tekrar profesyonel kariyerine dönüş yaptı. Aralarında kurucu ortağı olduğu Kilit Taşı Mimarlık, Adressistanbul, Terminal Design, Koleksiyon Holding gibi markalarda ve tasarım dünyasına yön veren çeşitli kuruluşlarda tasarım yönetimi, ürün geliştirme, yaratıcı marka konumlama alanlarında uzmanlaştı.

2011 yılından bu yana aralıksız olarak Tasarım Odaklı Düşünme (design thinking) alanında eğitim programları yürüten Yalım, 2015 yılından bu yana 30 global markanın temsilcisi olan TEPTA Aydınlatma’nın Stratejik Marka Direktörü olarak aydınlatma sektöründe kariyerine devam ediyor; aynı zamanda firmanın 2019 yılından bu yana sahip olduğu TEPTA Tasarım Merkezi konumunun yöneticiliğini üstleniyor. 

Yalım, tüm kariyeri süresince sürdürdüğü yazın hayatına, 2017 den bu yana sırasıyla Cumhuriyet ve T24 olmak üzere, halen Gazete Pencere’de her Pazar  yayınlanan yaratıcı endüstriler alanındaki yazıları ile köşe yazarı olarak devam ediyor.  Açık Radyo’da 2021-22 sezonunda yayınlanan Rotatif isimli radyo programının isim annesi ve co-hostu olan Yalım, Women of Orange (WOO) Yönetim Kurulu üyesi.

ÖZLEM YALIM

 

Graduated from METU-ID in 1995, the designer has continuously carried out civil works in the fields of professional rights, professional and non-governmental organizations, professional articles and events, besides her daily design practice. 

Among these works, the prominent ones may be sorted as: the Design East to West exhibition by ETMK, which was opened in Frankfurt in 2004 and is the first global Turkish design exhibition, the International Design, Fashion and Lifestyle Festival/FesOrient, and the Design Foundation established under Koleksiyon Furniture. 

The first Istanbul Design Biennale, by IKSV is also her most well known project which was ideated, coordinated and directed by her between 2010-2014. Yalım returned to her professional career in 2014 to deal her own design projects.

She is specialized in design management, product development, and creative brand positioning in companies that shape the design world. Her practice includes brands and positions such as Kilit Taşı (founding partner), Adressistanbul (design director), Terminal Design (project director) and Koleksiyon Holding (director of design and brand) 

She is well known by her Design Thinking articles and workshops as one of the pioneers in this filed in Turkey.

Yalım continues her career in the lighting industry as the Strategic Brand Director of TEPTA Lighting, since 2015 up to date, which is the representative of 30 global lighting brands; she is leading TEPTA Design Center since 2019.

Yalım continues her literary life, which she has continued throughout her career, as a design critic. Her articles on creative industries are published every Sunday since 2017 in order as on Cumhuriyet, T24 and lately on Gazete Pencere. Yalım, contributed a radio and podcast series named Rotatif, that was broadcasted on Açık Radyo in the 2021-22 season;the series can be streamed on Spotify.

She is a member of the Women of Orange (WOO) Board of Directors of Dutch Consulate in Turkey.

porözle yalım portre son_edited.jpg
bottom of page