top of page
WhatsApp Image 2022-08-09 at 09.33_edited.jpg

ERDEM AKAN

Özgeçmiş

Erdem Akan, birçok alanda uzmanlığı var tasarımcı, sanat yönetmeni, kürator, eğitmen, BOxER Tasarım ve Danışmanlığın kurucu ortağı ve VitrA tasarım direktörü. Makine Mühendisliğ, Endüstriyel Tasarım ve Tasarım Yönetimi alanlarındaki geniş bir akademik geçmişe rağmen, kendi kendine yetiştiren tasarım ruhuna inanıyor ve kendisini farklı kültür ve disiplinleri harmanlayan bir vizyoner olarak tanımlıyor. Klişelerle oynama isteği ve çelişkileri harmanlamaya olan sevgisi doğup büyüdüğü şehir Istanbul ile paylaştığı bir özellektir.  Tasarımlarında eski ile yeninin, el imalatı ile teknolojinin, doğal ile yapayın bir arada karakteristik bir stil yarattığını  görürsünüz.

HERITAGE projesi Gorbon'un 60, 70 ve 80’ lerdeki ürünlerinden bir seçkiyi yeniden tasarlıyor ve hafıza, kimlik, ananonim kavramları etrafında yeni domestik manzarayı araştırıyor

Cargo kitaplık nakliye için hızlıca inşa edilen nakliye sandıklarının görsel dilini yüksek işçilikle yeniden kitaplık olarak üretiyor ve hafıza, kimlik, ananonim kavramları etrafında yeni domestik manzarayı araştırıyor.

NAKED projesi, çıplak elektirik tesisatı gibi gözüken aplik ile, bir tasarımdan beklenen "tamamlanmış" olmak yerine "yarım kalmışlık" tasarlanabilir mi sorusuna cevap arıyor. Proje, hafıza, kimlik, ananonim kavramları etrafında yeni domestik manzarayı araştırıyor.

Herıtage Eser Açıklaması

Cargo Kitaplık Eser Açıklaması

Naked Eser Açıklaması

About

Erdem Akan (istanbul,1973) is a master of all trades -designer, art director, curator, instructor, founding partner of BOxER design consultancy and Design Director of VitrA bathrooms. He has a vast academic background degree in mechanical engineering, industrial design and design management- yet he is a firm believer of the self trained design spirit, and describes himself as visionary who blends diverse cultures and disciplines. His love for blending contradictions is expressed in his characteristic style of natural with artificial, technological with artisanal, reality with illusion, and particlarlurly east and west. His approach of mix matching the old and the new is afeature he shares with his hometown Istanbul.

bottom of page