top of page
ZAROLAT_edited.jpg

ZEYNEP AROLAT

Özgeçmiş

2012 yılında Pratt Institute School of Architecture’da mimarlık eğitimini almak üzere New York’a taşınan Zeynep Arolat, eğitimi süresince ve devamında bazı mimarlık firmalarında çalıştı. Geçtiğimiz sene Fifth Avenue’deki 120 senelik bir binanın dönüştürme projesinin baş tasarımcısı ve uygulama sorumlusu olarak görev aldı. 2018’de, kurduğu ZAROLAT markası ile bağımsız bir tasarımcı olarak New York ve Türkiye’de çeşitli mekanlar tasarlamaya başladı. Projelerin arasında mekansal işler dışında küçük ölçekli tasarım objeleri de bulunuyor. ZAROLAT’ın pandemi öncesi tasarlanan ilk mobilya koleksiyonu, iki sandalye ve bir masadan oluşuyor. İstanbul üretimli parçalar her biri farklı işlevleri yerine getirirken, yeni ve zamansız tasarımların bir arada bulunduğu New York’taki Love House showroomu tarafından temsil ediliyor. Bu üçlüden biri olan Luna Chair, geçtiğimiz Haziran ayında 5VIE ile Milano Design Week’te sergilendi.

Carmen Chair, bir sandalyeyi oluşturan farklı bileşenleri parçalayıp yeniden bir araya getirerek alışılmışın dışında bir sandalye olarak kendini tanımlıyor. Carmen’in ana taşıyıcı olan omurgası, ham halde bırakılmış iki parça metalin bükülmesinden oluşurken, sırt ve oturma kısımları ise kestane ağacından üretilmiş parçalardan meydana geliyor. Bu özgün malzeme kombinasyonu Carmen’in yalın duruşu ve minimal estetiğini destekliyor. Carmen, organik formdaki ahşap parçaların birbirinden hafifçe farklılaştığı 4 farklı varyasyonda üretilebiliyor.

Henry Table, bugüne kadar görmeye alışkın olduğumuz masa tasarımlarını sorgulayarak bunların dışında kalmak üzere tasarlanmış yenilikçi bir yemek masasıdır. Ülkenin en özel ağaçlarından biri olan kestane ağacından üretilen Henry’nin üst tablasında bir sonraki yemeğiniz için önceden belirlenmiş tabak yerleri ve dolayısıyla belirlenmiş olan oturma düzeni bulunuyor. Bu tabla her yönden bakıldığında farklı gözüken eğriltilmiş ayaklar üzerinde duruyor. Henry isteğe göre 4, 6 veya 8 kişi olarak üretilebiliyor.

Carmen Chair Eser Açıklaması

Henry Table Eser Açıklaması

About

Zeynep Arolat is an architect based in New York City holding a B.Arch from Pratt Institute School of Architecture. Since 2018, she has been practicing as an independent designer creating buildings, interiors and smaller scale design objects. While her architecture studio provides sensitive solutions for everyday problems, ZAROLAT’s work ranges from furniture to paintings, which has been showcased in prominent design events around the globe. ZAROLAT’s first collection of furniture consists of two chairs and a dining table which are being represented by Love House, NY. Each object is uniquely designed to serve a distinct purpose and to provide a timeless aesthetic for everyday pleasure.

bottom of page