top of page
Defne Koz - CREDITS SINAN CIRAK_edited.jpg

DEFNE KOZ

Özgeçmiş

Chicago merkezli, ödüllü tasarım stüdyosu Koz+Susani Design'ın kurucu ortağı olan Defne Koz, Marco Susani ile birlikte ikonik, duygusal ve inovatif ürün ve deneyimler tasarlıyor. Defne Koz tasarımları ev ürünlerinden ileri teknoloji barındıran cihazlara, hi-touch malzemelerden interaktif tasarımlara, lüks el yapımı ürünlerden seri üretime kadar uzanan, her daim yüksek kaliteye önem veren, yenilikçi vizyonu ile beraber insani ve duygusal yanını koruyan ürünlerden oluşuyor. Defne Koz, bir tasarımcının asıl amacının ürün şekillendirmekten ziyade, gelecek hakkında fikirler üretip hayata geçirmesi olduğuna inanıyor. Domus Academy, Milano'da aldığı eğitimden sonra kariyerine Ettore Sottsass ile birlikte çalışarak başlayan Defne Koz, ilk stüdyosunu Milona kurdu ve bugüne kadar dünyanın çeşitli yerlerinden seçkin markalar için çok satan ve ödüllü ürünler tasarladı.

Layers iç içe kullanılan üç vazodan oluşan bir tasarım. Bu tasarımda, vazoların içindeki su katmanları ile daha da belirginleşen saydamlık/ yarı saydamlık öne çıkıyor. Farklı renklerde üretilen bu ürün böylece farklı dizilimlerle kullanılabiliyor. Koz’un tasarım yaklaşımı malzemelerin ve formların ilk başta göze çarpmayan derin zenginliğiyle duyuları uyandırmaktır. Nude için yapılan tüm tasarımlarında cam üzerinde dokular ve yüzey desenleri kullanarak görsel ve dokunsal duyumları keşfediyor. Tasarımcı çok duyulu bir dil geliştirmek, duyguların estetiğini iyileştirmek, görülen, dokunulabilen, hissedilebilen güzelliği şekillendirebilmek, bedensel ve zihinsel iyiliğe odaklanmak ile ilgili sürükleyici deneyimler yaratıyor. Koz’a göre cam şeffaf ama görünmez değil ve bu büyük bir fark. Malzemenin kendisi nötr ve şeffaf olduğunda bile verdiği his bu görünmezlikte değil; gizemli, değişken ve kavranması zor pek çok duyumun eklenmesinde. Koz cam ile çalışırken yansıma, kırılma, yarı saydamlık, solma, doku renk ve katmanları keşfediyor. Layers ile çoklu katmanların etkileşim halinde olduğu ve camın daha sofistike bir hal aldığı tasarıma ulaşıldı.

Eser Açıklaması

About

Defne Koz is co-founder, partner of Koz+Susani Design, an award winner, innovative studio based in Chicago, with Marco Susani, where she designs iconic, emotionally engaging, innovative award-winning products and experiences. Her designs span from domestic objects to high-tech devices, from hi-touch materials to interaction design, from luxury crafts to mass-manufactured products, always focusing on hi-quality design that embraces vision and innovation while preserving human, emotional qualities. Koz believes that a designer's true TARİH VE İMZA mission is to go beyond "shaping an object" and produce ideas about the future and bring them to life. After studying at Domus Academy in Milan, she started her career with Ettore Sottsass, then established her design studio in Milan creating best-seller and awardwinning products for many top brands worldwide.

bottom of page