top of page
Nazar Sigaher 01_edited_edited_edited_edited_edited.jpg

NAZAR ŞİGAHER

Özgeçmiş

2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç mimarlık bölümünü bitirdi. Öğrenimi süresince ve devamında birçok mimarlık firmasında çalışan tasarımcı, mobilya tasarımına ağırlık verdi. Tasarımlarından ‘’Over’’ isimli oturma sistemi, Derin firmasının 2006 koleksiyonu’nda yeraldı. ‘’Over’’, Milano design week ve New York ICFF’de sergilendi. Tasarımcı, aynı yıl Wallpaper dergisi tarafından Türkiye’den gelecek vaat eden 10 tasarımcı arasında gösterildi.

 

Meyer tarafından üretilen ‘’Frame’’ adlı saat tasarımı, İsviçre’nin Lozan şehrinde bulunan MUDAC Tasarım ve Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergilendi. ’’Telling Time’’ isimli  sergide Avrupa’nın bir çok müzesinden ve özel koleksiyonlardan toplanan, son 500 yıla ait 150 parça yer aldı.

 

2014-2018 yılları arasında Kadir Has Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde yapmış olduğu yarı zamanlı öğretim üyeliğine Bahçeşehir Üniversitesi’nde devam etmektedir.

Tasarımda akrep ve yelkovan, gövdesiyle aynı formdan oluşan çerçevelerden meydana gelmekte. Akrep ve yelkovanın hareketi ile saat, sürekli form değiştirmekte ve gün içerisinde sadece 2 kez aynı şekli almaktadır. Bu hareket ile sağlanan form varyasyonları, saate, zaman dilimiyle özdeş bir farklılık sağlayarak dinamik bir heykel algısı yaratmaktadır.‘’Frame’’ saat diğer saatlerden farklı olarak zamanı gösterme biçimi olarak farklılık gösterir. Saat zamanın tekilliğine işaret eder. Tasarıma her baktığınızda gösterdiği zamanla özdeş biçim değişikliği, zaman bilgisi ile birlikte değişkenliği ve tekilliği de gösterir. Bu noktada bir tasarım olma özelliği kadar zamanı konu alan bir heykel özelliği de barındırmaktadır. Tasarımda kullanılan çerçeve şeklindeki kollar ortalama akrep yelkovan kollarından daha ağırdır. Bu nedenle ‘’frame’’ için güçlü bir mekanizma tasarlanmıştır. Üretim, çerçevelerin mukavim ve formlarının düzgün olmasına imkan verecek şekilde tasarlanmıştır.

Eser Açıklaması

About

In 2006, he graduated from Mimar Sinan Fine Arts University, Department of Interior Archi tecture During his education, he worked in interior design departments The seating system "Over" which he designed for Derin Design, was exhibited in Milan Design Week and New York ICFF at the same year

 

The " Frame" clock designed for Meyer Objects, was exhibited in "Telling Time" exhibtion at MUDAC Lausanne and Centre d'innovation et de Design au Hornu (CID) Museums, which includes the last 500 years of time machines "Frame" won the German Design Awards 2019

 

The designer has been working in design and design consultancy about furniture and interi ors for over 15 years. In 2013 he founded his design brand called Daedalus with Emre Evrenos and since 2014. he has been a part-time instructor at Kadir Has and Bahçeşehir universities.

bottom of page