top of page
Autoban_Portrait_10mb (3) (1)_edited_edited_edited_edited.jpg

SEFER ÇAĞLAR

Özgeçmiş

1973 doğumlu Sefer Çağlar; 1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümünü bitirdi.  Mezuniyeti ardından farklı mimarlık ofislerinde tasarımcı ve proje yürütücüsü olarak deneyim kazandıktan sonra 2003 yılında üniversite yıllarında tanıştığı ortağı Seyhan Özdemir Sarper ile birlikte Autoban tasarım stüdyosunu kurdu.   İç mimarlık, mimarlık ve ürün tasarımını bir çatı altına getiren Autoban, multidisipliner bir tasarım stüdyosu olarak, üzerinde düşünülmüş, kullanıcısına yeni deneyimler öneren ve zanaatı ön plana taşıyan tasarımlar üretiyor. 

2003 yılında Paris Salon Du Meuble fuarında ilk ürün koleksiyon sunumları ardından Çağlar ve Sarper hızlıca uluslararası alanda tanındı ve Autoban, 2004 yılında Wallpaper Dergisi tarafından ‘En İyi Genç Tasarımcılar’ arasında gösterildi. 2006 yılında stüdyo Müzedechanga projesi için aynı dergi tarafından ‘En İyi Restoran’ ödülünü aldı, ve 2010 yılında yurt dışından ilk projesini alarak Hong Kong’daki ödüllü 208 Duecento Otto adlı restoranı tasarladı. Başta Joali Maldives ve Manchester Stock Exchange Oteli olmak üzere, bugüne dek stüdyonun beş yüzü aşan projesi Avrupa, Orta Asya ve Güneydoğu Asya kentlerinde bulunurken, ürün koleksiyonu LDF, ICFF, Salone Del Mobile, ve Design Biennale Interieur Kortrijk gibi önemli tasarım etkinliklerinde sergilendi.  Stüdyonun layık görüldüğü ödüller arasında 2014 yılında Bakü'nün Hayder Aliyev Havalimanı'nın iç mekân tasarımıyla seçildiği Red Dot ödülü ve 2017 yılında 45 metrelik mega yat Aquarius için seçildiği Yat ve Havacılık Ödüllerinde iç mekân ödülü de bulunuyor.  2016 yılında Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi temsil ederek Autoban, Somerset House’da Dilek Makinesi isimli interaktif bir enstalasyon sergiledi.  

Sefer Çağlar, Dezeen Ödülleri, iF Product Design Awards, APIDA (Asia Pacific Design Awards), Downtown Tasarım Dubai ve Milano tasarım haftası gibi dünyanın çeşitli yerlerindeki önemli tasarım ve mimarlık etkinliklerinde jüri üyesi ve konuşmacı olarak yer aldı.

Autoban'ın ikonik Nest Sandalyesi Delano'dan ayrılan bir dış mekan sandalyesidir. Sandalye bir kerede kullanıcıyı sarar ve yükseltir. Her şeyi çeken çarpıcı bir odak noktası, dikkat ve aynı anda kullanıcı için bir alan cebi yaratır. Bu sandalye bir ihtişam duygusu yaratırken daha büyük bir alanda daha küçük habitatlar oluşturur.

Eser Açıklaması

About

Sefer Çağlar (1973) is the co-founder and Head of Design at Autoban, and holds a degree in Interior Design from Mimar Sinan Fine Arts University. Sefer Çağlar undertook his undergraduate studies in Interior Design at the Mimar Sinan Fine Arts University in Istanbul, where he met and collaborated with Autoban co-founder Seyhan Özdemir Sarper in their early student days.  Upon graduation from the Fine Arts Academy in 1998, Çağlar proceeded to gain experience at various architecture and design firms in the city before joining forces with Sarper once more in 2003 in order to establish their own studio. Following a presentation of their furniture collection at Salon Du Meuble in Paris in 2003, Çağlar and Sarper quickly gained international recognition and Autoban was singled out by Wallpaper Magazine with the Best Newcomer Award in 2004.  In the next six years, Autoban completed over 250 projects both at home and abroad, and the studio was credited with redefining the landscape of Istanbul.  Now almost two decades later, Autoban’s portfolio includes projects across hospitality, transportation, commercial, retail, office and public realm developments - as well as a signature furniture collection that is sold worldwide.  The studio’s work can be seen in cities all over Europe and Central and South-East Asia. Among some of the studio’s most notable recent works are the Manchester Stock Exchange Hotel, the Joali Maldives Resort, and the Heydar Aliyev International Airport terminal in Baku.  International accolades include the Wallpaper Magazine Best Newcomers Award in 2004; the Skytrax World Airports Awards “World’s Best Business Class Airport Lounge”, the Red Dot Design Award and Architizer Jury’s Special Award in the airport category for the design of the Heydar Aliyev International Airport; and the International Yacht & Aviation Award in Interior Design for Aquarius (the 45m superyacht). Product and experiential designs have been showcased at major design exhibitions, installations and art events worldwide, including LDF, ICFF, Salon Del Mobile, Design Biennale Interieur Kortrijk and the London Design Biennale. Çağlar has participated as keynote speaker and jury member at significant international institutions and  architecture & design events, including Columbia University, Dezeen Awards, iF Product Design Awards, APIDA - Asia Pacific Design Awards, Downtown Design Dubai, and Milan Design Week. Çağlar and Sarper and their studio’s expansive portfolio were also honoured with a 2014 Gestalten publication that presents a rich selection of the studio’s first ten years of work. 

bottom of page