top of page
YUNUS EMRE KARA_1.JPG

ZOOM TPU
YUNUS EMRE KARA

Özgeçmiş

1982 yılında Ankara'da doğan Yunus Emre Kara, İstanbul'da yaşamını ve çalışma hayatını sürdürmektedir. Tasarımlarında geleceğin kurgularını arayan bir tasarımcıdır ve bu araştırmayı hem mimari hem de iç mimari alanlarında olduğu kadar, mobilya ve ürün tasarımında da organik formlar ve parametrik tasarım yaklaşımı kullanarak tasarımlarına yansıtmaktadır.

Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden iç mimarlık üzerine aldı. HAWK Hochschule Für Angewandte Wissenschaft und Kunst Hildesheim'da İç Mimarlık, Grafik Tasarım ve Uygulamalı Endüstriyel Tasarım eğitimi aldı.

2010 yılından bu yana mimari ve iç mimari çalışmalarını Zoom/TPU bünyesinde sürdürmektedir. Atilla Kuzu ve Levent Çırpıcı ile birlikte tasarladığı İç Mimari projeler arasında dikkat çekici olanları; Henkel Showroom, Salt Galata Oditoryum, Liv Hospital Ulus, TR-Pharm Kanyon Ofis, Memorial Wellness Clinic Zorlu Center sayılabilir. Yunus Emre Kara, 2017 yılından bu yana Zoom/TPU’daki çalışmalarına Partner olarak devam etmektedir.

Aynı zamanda halen Ozon Design için mobilya tasarımları üzerinde çalışmaktadır. 2015 Yılında ‘Spin’ low table ile mobilya kategorisinde Red Dot Tasarım Konsepti Ödülü için finale kalmıştır.

Eser Açıklaması

İşveren talebi doğrultusunda, günümüzün yenilikçi, teknolojik yaklaşımları, hasta memnuniyetini esas alacak şekilde, aydınlık seviyelerinden başlayıp hasta odaları vb. tüm mekanları aynı tasarımsal mimari öğelerle biraraya getirilmesi sağlandı. Proje kapsamında doktor, hasta, çalışanlar ve mekânın teknolojiyi kapsayıcı bir sadelikle bütünlük kazanması sağlanması, endüstriyel üretim tekniklerini zorlamak ve geliştirmek, yenilikçi, sürdürülebilir materyallerin denenmesi, planlama ve fonksiyon şeması anlamında doktor, hemşire, hasta bakıcı, hasta ve hasta yakını olmak üzere mekânsal kullanım yönünü fonksiyonel ve davetkar bir his bırakacak şekilde geliştirmek amaçlandı. Girişten itibaren hastayı kavrayan, içinde bulunduğu endişeden uzaklaştırıcı bir yapıdan daha çok, iyileştirici, yatıştırıcı, güven veren, konforlu ve detaylı olarak her mekâna yayılan, yeni olmaktan çok daha fazlasını vadeden bir yapı bütünlüğü oluşturulması planlandı.

About

Yunus Emre Kara was born in Ankara in 1982, and he lives and works in Istanbul. He is a designer in search of future fictions in his designs and he reflects this research on his designs using organic forms and parametric design approach both in architectural and interior design fields as well as in furniture and product design.

He received his Bachelor’s degree on interior design from Fine Arts Faculty of Anadolu University. He studied interior design, graphic design and applied industrial design in HAWK Hochschule Für Angewandte Wissenschaft und Kunst Hildesheim.

Since 2010, he carries his architectural and interior works within the structure of Zoom/TPU. Among the interior projects that he designed with Atilla Kuzu and Levent Çırpıcı Henkel Showroom, Salt Galata Auditorium, Liv Hospital Ulus, TR-Pharm Kanyon Office, Memorial Wellness in Zorlu Center…. are the remarkable ones. In 2017, he became a partner in Zoom/TPU.

At the same time, he is currently working on furniture designs for Ozon Design. In 2015, Spin low table has been short-listed for Red Dot Design Concept Award in Furniture category.

design and architectural projects.

bottom of page