top of page
orhan_irmak_edited_edited.jpg

ORHAN IRMAK

Özgeçmiş

Dr. Orhan Irmak, 2000 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 2003 yılında Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Daha sonra İTÜ, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde “1945’den Günümüze Türkiye’de Ambalaj Tasarımının Gelişme Dinamikleri” başlıklı doktora tezini yazdı. Doktora tezi 2015 yılında kitap olarak yayınlanan Dr. Orhan Irmak, birçok panel ve konferansa konuşmacı olarak katılmakta, tasarım yarışmalarında jüri üyesi olarak yer almaktadır.
2004 yılında Gökhan Irmak ile beraber Orhan Irmak Tasarım şirketini kuran Dr. Orhan Irmak, halen şirketin Tasarım Direktörü olarak görev almaktadır. 20 kişilik ekibi ile birçok yerli ve global markaya yaratıcı ambalaj tasarımı alanında hizmet veren Orhan Irmak Tasarım, bu alanda en prestijli ödüllerden Red dot: best of the best ödülü de dahil olmak üzere Pentawards, Worldstar, Design Turkey ve Ambalaj Ay Yıldızları gibi 100’e yakın ulusal ve uluslararası ödülün sahibidir. Orhan Irmak Tasarım, uluslararası bir birlik olan GLBA – Global Local Branding Alliance üyesidir. Orhan Irmak Tasarım’ın İstanbul’daki ofisi gibi New York, Berlin, Şangay, Moskova, Sao Paulo ve Johannesburg’da

Kuruluşu bir asıra dayanan Pereja markası, Türkiye’nin geleneksel kolonya kültüründe önemli bir yere sahip. Bu projede markanın görsel kimliğine sadık kalarak, tüketici gözünde modern bir algıya kavuşması hedeflendi. Pereja oldukça eski olan altıgen formlardaki logosu ile tanınıyor. Şişe tasarımında modernliği ön plana çıkarmak için kare tabanlı ve yüzeyinde lineer kabartmalar olan bir şişe tasarlandı. Şişeden hafifçe havada duran bakır kapak, markanın modern algısına katkı sağlıyor. Markanın özüne sadık kalarak altıgen formdaki eski logosunu yeniden yorumlandı ve buna paralel olarak da şişe üzerinde yine altıgen bir etiket alanı oluşturuldu. Etiket ve kutu tasarımında seçtiğimiz lacivert ve bakır tonlar, markanın köklü ve güvenilir kimliğini yansıtmayı hedefliyor. Köklü markalar için modernleşme kolay bir konu değil. Pereja yeni kolonya şişesi ve görsel kimliği ile kolonya kültürünü yeni nesillere aktarmayı hedefliyor.

Eser Açıklaması

About

Dr. Orhan Irmak graduated from the Middle East Technical University, Department of Industrial Design in 2000 as the top student of his cohort. In 2003 he earned his MFA from Bilkent University. In 2011 he received his PhD degree from Istanbul Technical University. His thesis on “Development Patterns of Packaging Design in Turkey since 1945” was published in 2015. Dr. Orhan Irmak regularly attends panels and conferences as a guest speaker and acts as a jury member for design competitions.
In 2004 Dr. Orhan Irmak founded Orhan Irmak Tasarim with his partner Gökhan Irmak. Since then, he has been the Design Director of the agency. Orhan Irmak Tasarim works with global brands from Turkey and abroad, and specifically focuses on branding and creative packaging design. To date, Orhan Irmak Tasarim has received nearly 100 awards in national and international design competitions on packaging design including Red dot, Pentawards, WorldStar and Design Turkey. The agency is a member of GLBA - Global Local Branding Alliance. In addition to its Istanbul office, GLBA also has offices in New York, Berlin, Shanghai, Moscow, Sao Paulo and Johannesburg.

bottom of page