top of page
SİNEMİS SARIGÜL KARA_edited.jpg

ZOOM TPU
SİNEMİS SARIGÜL KARA

Özgeçmiş

Sinemis Sarıgül Kara, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını Milano Politeknik Üniversitesi Tasarım Fakültesi İç Mimari Bölümü’nde 2006-2009 yılları arasında tamamladı. Mezuniyetinin ardından 2009 yılında ZOOM/TPU’da çalışma hayatına başladı. Çalışmalarına, Proje Lideri olarak devam etmektedir.

Eser Açıklaması

İşveren talebi doğrultusunda, günümüzün yenilikçi, teknolojik yaklaşımları, hasta memnuniyetini esas alacak şekilde, aydınlık seviyelerinden başlayıp hasta odaları vb. tüm mekanları aynı tasarımsal mimari öğelerle biraraya getirilmesi sağlandı. Proje kapsamında doktor, hasta, çalışanlar ve mekânın teknolojiyi kapsayıcı bir sadelikle bütünlük kazanması sağlanması, endüstriyel üretim tekniklerini zorlamak ve geliştirmek, yenilikçi, sürdürülebilir materyallerin denenmesi, planlama ve fonksiyon şeması anlamında doktor, hemşire, hasta bakıcı, hasta ve hasta yakını olmak üzere mekânsal kullanım yönünü fonksiyonel ve davetkar bir his bırakacak şekilde geliştirmek amaçlandı. Girişten itibaren hastayı kavrayan, içinde bulunduğu endişeden uzaklaştırıcı bir yapıdan daha çok, iyileştirici, yatıştırıcı, güven veren, konforlu ve detaylı olarak her mekâna yayılan, yeni olmaktan çok daha fazlasını vadeden bir yapı bütünlüğü oluşturulması planlandı.

About

Sinemis Sarıgül Kara, graduated from Department of Architecture at Mimar Sinan Fine Art University in 2005. She completed her master's degree at Milano Polytechnic University, Faculty of Design, Department of Interior Architecture in between 2006-2009. After her graduation, she started her career at the ZOOM/TPU. She is currently working on numerous projects as a Project Coordinator.

bottom of page