top of page
LEVENT_ÇIRPICI.jpg

ZOOM TPU
LEVENT ÇIRPICI

Özgeçmiş

1965 yılında Erzurum’da doğan Levent Çırpıcı, 1989’da Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1994 yılında ortağı iç mimar Atilla Kuzu ile hastane, otel, mağaza, okul, ofis ve kongre merkezleri için mimari ve iç mimari projeler üzerine çalışan Zoom/TPU (Tasarım Proje Uygulama) firmasını kurdu. 2001 yılında Figen-Servet Yazıcı Ev projesi ile prestijli Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ne aday gösterildi. 2009 ve 2011 yıllarındaysa Maslak Acıbadem ve Liv Ulus projeleriyle WAF ödüllerinde finalist oldu. YAPI-TURKEYBUILD tarafından 2010, 2011 ve 2015 senelerinde fuar standı tasarımları ile üç kere birincilik ödülü aldı. 2016 yılında Elle Decor International Design Awards’ın düzenlediği EDIDA Awards’da Ozon Design ekibi birlikte Elle Decor Yılın Tasarımcısı ödülünün sahibi oldu (T50 Masa).  Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım stüdyolarında eğitmen olan, çeşitli üniversitelerin çalıştaylarına sıklıkla katılan ve konuşmacı olarak davet edilen Çırpıcı; 2021 yılında İstanbul Üniversitesi’ndeki Sosyoloji lisans eğitimini tamamlamıştır.

Eser Açıklaması

İşveren talebi doğrultusunda, günümüzün yenilikçi, teknolojik yaklaşımları, hasta memnuniyetini esas alacak şekilde, aydınlık seviyelerinden başlayıp hasta odaları vb. tüm mekanları aynı tasarımsal mimari öğelerle biraraya getirilmesi sağlandı. Proje kapsamında doktor, hasta, çalışanlar ve mekânın teknolojiyi kapsayıcı bir sadelikle bütünlük kazanması sağlanması, endüstriyel üretim tekniklerini zorlamak ve geliştirmek, yenilikçi, sürdürülebilir materyallerin denenmesi, planlama ve fonksiyon şeması anlamında doktor, hemşire, hasta bakıcı, hasta ve hasta yakını olmak üzere mekânsal kullanım yönünü fonksiyonel ve davetkar bir his bırakacak şekilde geliştirmek amaçlandı. Girişten itibaren hastayı kavrayan, içinde bulunduğu endişeden uzaklaştırıcı bir yapıdan daha çok, iyileştirici, yatıştırıcı, güven veren, konforlu ve detaylı olarak her mekâna yayılan, yeni olmaktan çok daha fazlasını vadeden bir yapı bütünlüğü oluşturulması planlandı.

About

Levent Çırpıcı born in 1965 in Erzurum. He graduated from Mimar Sinan University Faculty of Architecture in 1989 and has worked in Prof. Utarit İzgi's Architectural Office between 1983-87. He founded ZOOM/TPU with Atilla Kuzu in 1994. In 2001 nominated prestigious Aga Han Architecture Awards with Figen-Servet Yazıcı House project. Between 2009-2011 became finalist in WAF awards with Maslak Acıbadem Hospital and Liv Ulus Hospital projects. In years 2010, 2011 and 2015 awarded first place by Yapı-Turkeybuild with his fair stand projects. He still works on domestic and foreign projects in healthcare, residential, retail, office, congress center, hotel and other various categories. In year 2016 awarded “Designer of the Year” award (with T50 table design) with Ozon Design team in EDIDA awards which is organized by Elle Decor International Awards. As well as he works as an educator in Mimar Sinan University Design Studios, oftenly joins workshops of various universities, invites as speaker and still continue his sociology licence education in İstanbul University.

bottom of page