top of page
_MG_5853-low_edited.jpg

KORAY MALHAN

Özgeçmiş

Koray Malhan 1972 yılında Ankara’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde başladığı endüstri ürünleri tasarımı eğitimini 1995 yılında Londra’da Ravensbourne Tasarım ve İletişim Bölümü’nde (Ravensbourne College of Design & Communication) tamamladı. 2000 yılına kadar Koleksiyon’da tasarım projelerinde görev aldı. Daha sonra iki yıl süresince şirketin marka ve ürün direktörlüğünü üstlendi. Malhan, 2002 senesinden bu yana tasarım projelerinin geliştirilmesi, yabancı tasarımcı ve stüdyolarla çalışmalar ve markanın iletişimi ile ilgili konularda çalışmalarını sürdürüyor. Koleksiyon çatısı altındaki yeni yapılanma doğrultusunda 2012 itibariyle Koleksiyon Tasarım ve Marka Direktörlük görevini yürüten Koray Malhan bu kapsamda markanın tüm ofis ürün ailesini ve temalarını yönetiyor. Kendi tasarımları yanı sıra uluslararası tasarımcı ve tasarım stüdyolarını yönlendirerek gerekli tematik bütünlüğün elde edilmesini sağlayan Koray Malhan bu yöndeki son dönem çalışmaları içerisinde Gerhard Reichert ve Heinrich Iglseder ile birlikte tasarladığı Gala ofis koltuğu ile Good Design, Red Dot ve Design Turkey tasarım ödüllerini almaya hak kazandı. Diğer bir güncel tasarımı Ikaros ile Amerika’da verilen Metropolis LIKES ve The Architect’s Newspaper: Best of Product Award ödüllerine layık görüldü.

Threshold, çalışılacak bir yer olarak tasarlanmış bir dizi masa ve depolama çözümüdür. Sürdürülebilir malzeme kullanımının yanı sıra hafiflik, kullanım kolaylığı, şekillendirilebilirlik, yeniden yapılandırılabilirlik ve temizlik kolaylığı önceliklerdir. Çözüm sağlık, temizlik ve pratiklik konularını hafif bir bakış açısıyla ele alarak mevcut ihtiyaçlarımızla ilgilidir. Threshold özellikle aşağıdaki noktalarla öne çıkıyor: Tüm depolama düzenini zeminden yükseltme fikri, mevcut tüm parçaların altında %100 temizliğe izin vermektir. Depolama üniteleri ve masalar, herhangi bir alet kullanmadan hızla oluşturulabilen ve yeniden yapılandırılabilen bağımsız elemanlar olarak tipik bir yöntemle depolama üniteleri tasarlanırken elde edilmesi kolay olmayan yarı saydam bir görünüme sahiptir. Sistemin açık yapısı, çalışma alanına maksimum ışık girmesini ve mümkün olan en yüksek hava sirkülasyonunu sağlar. Bu tasarım için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş olan ayak ve kolonlar kullanılan hafif malzeme ve ince profiller minimum ağırlıkta bir ürün sunar. Alüminyum ve kontrplak gibi en yüksek geri dönüştürülebilirlik oranına sahip malzemeler seçilmiştir.

Eser Açıklaması

About

Koray Malhan was born in Ankara in 1972. He completed his industrial design education, which he started at Mimar Sinan Fine Arts University, in 1995 at Ravensbourne College of Design & Communication in London. She took part in design projects at Koleksiyon until 2000. He later became the brand and product director of the company for two years. Malhan has been working on the development of design projects, working with foreign designers and studios, and communication of the brand since 2002. Koray Malhan, who has been working as Collection Design and Brand Director since 2012, in line with the new structuring under Koleksiyon's umbrella, manages the brand's entire office product family and themes in this context. Providing the necessary thematic integrity by directing international designers and design studios as well as his own designs, Koray Malhan was awarded the Good Design, Red Dot and Design Turkey design awards with his Gala office chair, which he designed with Gerhard Reichert and Heinrich Iglseder, within his recent work in this direction. Another contemporary design, Ikaros, was awarded the Metropolis LIKES and The Architect's Newspaper: Best of Product Award in the USA.

bottom of page