top of page
CanYalmanXX17_edited.jpg

CAN YALMAN

Özgeçmiş

Can Yalman, Parsons School of Design Mobilya ve Ürün Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra Arçelik Endüstriyel Tasarım ekibinde yedi sene kıdemli tasarımcı olarak görev almıştır. 2002 yılında Can Yalman Design tasarım stüdyosunu kurarak ekibiyle kavram oluşturmadan, ürün geliştirme ve üretim mühendisliğine kadar farklı tasarım hizmetleri vermektedir.

Tasarımları ile 2010 Design Turkey üstün ve iyi tasarım ödülleri, 2009 yılında Red Dot Ürün Tasarım ödülü; 2007 yılında ID Dergisi Üstün Tasarım ödülü ve 2007 yılında Çanakkale Seramik için hazırladığı çalışmayla EDIDA banyo ve oda kaplama ödülü; 2009 yılında Step için hazırladığı çalışmayla Yeni Zelanda Rug Design ödülü; Hisar, Çanakkale Seramik ve Kahve Dünyası için hazırladığı çalışmalarla Design Turkey 2008 üstün ve iyi tasarım ödülleri; Hisar için hazırladığı çalışmayla 2007 ve 2006 yıllarında EDIDA mutfak ödülü; Numarine çalışması ile 2005 ve 2004 yıllarında Avrupa Yat ödülleri, 2001 yılında Design Exploration ödülü, 2001 yılında Steelcase mondo Materıalıs ödülü, 1999 yılında LG Elektronik Tasarım yarışması ödüllerini kazanmıştır. Ayrıca 2009 yılında EDIDA Yılın Tasarımcısı - Türkiye ödülünü almıştır.

Kâşif ruhunu bir kompakt yat ile harmanlayan 22XP, Numarine39’ un yeni giriş seviyesi Explorer yatıdır. Kompakt Explorer tasarımı ihtiyacına cevap veren 22XP, kendisini olağanüstü bir estetik hacim, konfor ve seyir mesafesi sunar. Toplam uzunluğu sadece 22,60 metre olan bu yat deplasman veya kayıcı karina seçenekleriyle, yedi denizler de güvenlik, huzur ve özgürlük içinde seyreder. Flybridge, dünya çapında denizci sürüş performansı ve fark edilir Numarine pencere tasarımları sayesinde güverte altında bile göz kamaştıran parlaklık ve aydınlık sağlanıyor. Tüm bunlar, tasarımcı ile işbirliğindeki markanın her zaman sunduğu büyülü atmosfere katkıda bulunur.

Macera tutkunu sahipleri için tasarlanmış bu 26 metrelik Explorer yatı, yeteneklerinden taviz vermeden otonom uzun mesafeli seyir kabiliyetini ve kâşif ruhunu mükemmel bir pakette harmanlıyor. Açılı geniş pencerelere ve geniş bir dikey pruvaya sahip olan 26XP, su üzerinde on sekiz gövdeyle tercih sebebi oluyor. Serideki diğer yatların kapasitesini sunmak için tasarlanan 26XP, daha küçük koylar ve marinalardan bazılarına yanaşabilme rahatlığı sağlıyor. Bu tekne, kendi boyutunun birçok katı olan yatların havadar, ferah hissini korurken, fonksiyon ve zanaatın ustaca kompakt sentezini sunar. Ana güvertede aydınlık, geniş ve havadar bir salon bulunurken alt katta başta büyük bir VIP kabin, ortada iki misafir kamarası ve geride tam genişliği kullanan bir master suit yerleşir.

Numarine 32XP, olağanüstü kabiliyet ve boyutlarıyla tam donanımlıdır. Numarine 32XP, çok tutulan XP Serisinin en sevilen modellerindendir. Kullanım basitliği, çekici stil ve sistemlerin kusursuz entegrasyonu, yatın temel ilkeleridir. 300 GT kategorisi sınırının hemen altında olmakla birlikte, çelik gövdesi ve CTP üst yapısı ile benzersiz iç yerleşimler ve özelleştirilmiş dış alanlar oluşturmasına izin veren 32XP inanılmaz boyutlarda iç yaşam alanlarına sahiptir. 32XP silueti, geniş köşeli pencereleri ile kasıtlı olarak sağlam, güçlü ve dinamik bir yapıya sahip. Yata eklenen bir diğer önemli özellik ise dikey pruva olup hem suyu kesmeyi kolaylaştırıyor hem de burunda yaratılan çene formu ile iç hacmi genişletiyor. Numarine'’un uzun süredir birlikte çalıştığı deniz mimarı Umberto Tagliavini tarafından tasarlanan su altı formu, yatın verimli seyri için özel tasarlanmış.

Numarine 37XP, XP serisinin büyük kız kardeşlerinden biridir. Numarine markasını yenilik ve teknolojinin ön saflarında tutan parametrelere göre doğup inşa edilen 37XP, birinci sınıf bir deneyim sunmak için zarif kolayca tanınabilir bir estetiği iddialı bir işlevsellikle birleştirir. Can Yalman tasarımı 37XP, 32XP ile aynı 8 metrelik genişlik üzerine inşa edilmiş, fazladan ekstra beş metrelik cömert bir uzunluğa sahip. 37XP hatları 32XP'’un sağlam ve dirençli görünümünün rafine versiyonu olup, daha az kesinti ile ekstra uzunluğu vurgulayan güç ve zarafeti dengeleyen, akıcı daha yumuşak çizgilerle sahiptir. Büyük pencereler bol miktarda doğal ışık sağlar ve göze çarpan özelliklerinden biridir. Çelik gövde ve üst yapılı FRP konstrüksiyon ile inşa edilen Umberto Tagliavini, yatın deniz mimarisini kaleme alan isimdir

Numarıne 22xp Explorer Yat Eser Açıklaması

Numarıne 26xp Explorer Yat Eser Açıklaması

Numarıne 32xp Explorer Yat Eser Açıklaması

Numarıne 37xp Explorer Yat Eser Açıklaması

About

Can Yalman Design is a leading edge consumer product design consultancy providing a combination of innovative design and practical problem solving. CYD strives for responsible design through research, understanding and technology implementation. We believe good design should combine innovative design and practical solution solving while satisfying the needs of the user, manufacturer and the environment.

After graduating from Parsons School of Design NY with a Bachelor of Fine Arts in Product and Furniture Design, Can Yalman returned to Turkey. He worked at Arcelik/Beko for seven years as a staff and senior designer and in 2002 he started his own design studio, Can Yalman Design where he and his team provide design services from concept creation to product development and manufacturing services. His designs have been awarded with the red dot product design award, ID magazine design distinction award, and he has been named designer of the year by EDIDA Turkey in 2009.

At CYD, working in collaboration with our clients we provide concept development, design management, 3-D industrial design, marine design, mechanical engineering, interaction design, graphic design, virtual prototyping and part for manufacture services.

bottom of page