top of page
WhatsApp Image 2022-08-01 at 16_edited.jpg

TANJU ÖZELGİN

Özgeçmiş

1962 yılında İstanbul'da doğan Tanju Özelgin, 1984 yılında Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun olmuştur. 1987 yılında kendi tasarım ofisi olan Scala Design'ı kuran Özelgin, fuar standları, yat, showroom, konut, ofis, özel tanıtım geceleri, mobilya veendüstri ürünleri tasarımı yapmış ve uygulamıştır.
Çalışmalarının kapsamını geliştirmeye devam eden Özelgin, 1996'da Ertan Binme ile Parlak Kırmızı'yı kurmuştur. Parlak Kırmızı bünyesinde endüstri ürünleri tasarımı, sayısal ve video grafikleri hazırlamış, iç mimarlık proje ve uygulama hizmetleri vermiştir. Özelgin, 2005 yılından bu yana endüstri ürünleri tasarımı, iç mimarlık ve mimarlık proje çalışmalarını tO Studio bünyesinde devam ettirmektedir.
Tanju Özelgin son yirmi yıldır objeler ve mekanları birleştiren özgün yaratım süreçlerinde çalışmış bir tasarımcıdır. İşlerinde form, sembol ve malzemenin süptil ve soyut kullanımıyla tasarıma anlam kazandırma ve aktarma becerisi özellikle kayda değerdir. Türkiye ve Avrupa'da gerçekleştirdiği mobilya, iç mekan ve mimarlık projelerinde kendine özgü, çağdaş ve soyut bir tarz benimsemiş, insan doğası ile çevrenin temel prensiplerinin derin farkındalığını taşıyan bir tasarımcı olarak takdir edilmektedir. Çalışmaları geleneksel olmamakla birlikte arketipik ve elemanterdir; malzeme ve formun birleşimine odaklanır.

Galataport Merkez binasının cephe kaplaması için Gorbon seramik ile birlikte geliştirilmiştir. Gorbon seramik ile çininin sınırlarını zorlayarak 50x50cm boyutlarında tamamı el işçiliğiyle üretilmiştir. Bu eser ile hem yerel hem de geleneksel bir yapı sunmak amaçlanmıştır.

Eser Açıklaması

About

Tanju Özelgin was born in 1962 in Istanbul. He graduated as a product designer from Marmara University's Faculty of Fine Arts in 1984. In 1987 he founded Scala Design where his work included marine design, residencial and commercial interior design and furniture and product design. Further developing his range of work, he founded Parlak Kırmızı with Ertan Binme. Together they created works in the fields of product design, computer graphics and interior design. Tanju Özelgin continues his work of product and interior design under tO Studio which he founded in 2005.

Tanju Özelgin is a designer who has worked for the last 20 years in the creation of distinct combinations of objects and spaces. His work has been especially noteworthy for its ability to transmit meaning in design through subtle and abstract uses of form, symbol and material. In his projects for furniture, interiors and architecture in Turkey and Europe he has been recognized as a designer with a distinct style that is contemporary and abstract yet deeply aware of the fundamentals of human nature and environment. His work is not traditional yet is archetypal and basic focused on the union of material and form.

bottom of page