top of page
Uniqka Design House - CREDITS UNIQKA.jpg

UNIQKA
MERVE ARİŞ - KEREM ARİŞ

Özgeçmiş

Uniqka el işçiliğini ve malzemeyi ön planda tutan bir tasarım markası. Uniqka tasarımlarının odak noktası derinin çok yönlülüğü ve zarafeti. Uniqka kurucuları Kerem Ariş ve Merve Parnas, kollektif üretimlerini Uniqka Design House adı altında gerçekleştiriyorlar. Hem Uniqka koleksiyonu için, hem de çeşitli markalarla iş birliği çerçevesinde tasarım ve üretim yapıyorlar.

Plato, çeşitli ebat, şekil ve renklere sahip bir masaüstü tepsi ve düzenleyici ailesi. Ev ve ofis hayatının birçok alanında kullanılan nesnelerin sofistike bir şekilde düzenlenmesine olanak tanıyor. Sade ve geometrik tasarımı bulunduğu ortamla bütünleşerek neredeyse görünmez oluyor. Sadelik ve sakinlikten gelen bu zarafet, deri malzeme sayesinde dokunma hissini tetikleyen, kullandıkça artan bir keyif deneyimi sunuyor. Plato, bizi günlük hayatın karmaşasından uzaklaştırarak huzurlu ve düzenli bir ev ve ofis ortamı yaratıyor. Salon, yatak odası, antre, ofis gibi pek çok alanda kullanılabiliyor ve çeşitli ebatları ile sınırsız olanaklar sunuyor. Girişte anahtar ve bozuk para, salonda mum ve oda kokusu, film izlerken kumandalar, kitap okurken gözlükler, çalışma alanında kalem, not ve diğer nesneler için kusursuz ve zarif bir düzenleyici Plato. Sade ve sakin olmasının yanında bir o kadar da renkli ve hareketli bir koleksiyon olan Plato, bej ve kahverengi deri renk seçenekleri ile on adet farklı tepsiden oluşuyor.

Rotonda, derinin niteliğini ve yapısallığını vurgulayan bir masaüstü objesi. Kıvrımlarıyla başrolde olan deri, hareketli yapısı, katlanma özelliği ve uyum sağlamasıyla ürünün formuna imzasını atıyor. Derinin çok yönlülüğü ürüne yumuşaklık ve incelik katarken, aynı zamanda kuvvetli ve dirençli bir yapı kazandırıyor. Naturel haliyle kullanılan deri, incelikli ve hassas bir dokunuş ile heykelsi formunu yakalıyor. Deri üzerinde uygulanan minimal dokunuş ile oluşan form, malzemenin eşsiz karakterinin altını çiziyor. Bakır malzemeden yapılan saklama haznesi, heykelsi forma sahip deriyi taşıyan bir kaideye dönüşüyor. Deri, bakır üzerindeki bir kapak olarak ürünün kutu olarak kullanımını sağlarken, aynı zamanda bir saklayıcı vazifesi görerek nesnelerin üzerinde yer almasına olanak tanıyor. Deri ve bakırın iki farklı renk seçeneğine sahip olan Rotonda, üç farklı ebatta sunuluyor.

Yunan mitolojisinde Daphne, çeşmeler, kuyular ve diğer tatlı su kaynaklarıyla ilişkilendirilen güzel bir su perisidir. Apollo’dan kaçmaya çalışırken bir defne ağacına dönüştürülür. Defne ağacı, Akdeniz bölgelerine özgü, daima yeşil olan bir ağaçtır. İlhamını defne yapraklarından alan Daphne, vejetal derinin yapısallığının ve narinliğinin altını çizen bir tepsi koleksiyonu. Defne yapraklarını andıran bordürü meydana getiren deri el örgüsü, dekoratif etkisinin yanında, ürünün işlevselliğini arttırıyor. Tamamen el yapımı olan Daphne, el örgüsünden sonra iki kat derinin birleştirilip 24 saat suda bekledikten sonra elde form verilmesiyle oluşuyor. Daphne, Uniqka tasarım ekibi tarafından yapılan bir tasarım. Tepsinin ilk hali 1970'lerde Koray Ariş tarafından kösele ile tasarlanmıştır. Kerem Ariş ve Merve Parnas, bu tasarımı yeniden yorumlayarak Daphne’yi son haline getirdiler. İki ebatta sunulan Daphne, kahverengi, natürel ve siyah renk seçeneklerine sahip.

İlhamını geleneksel örgü tekniğinden alan Koni, tek parça derinin konik bir formda örülmesiyle oluşan modern bir aydınlatmadır. Kısmi örgü ve birleşimlerde kullanılan metal detayları, aydınlatmaya şıklık katarken, yapımı ile ilgili detayları da gözler önüne sererek zanaati yüceltiyor. Geleneksel deri örgü tekniğinde, malzemenin sağlamlığı artarken, dekoratif bir öğe de ortaya çıkar. Esnek ve yumuşak bir malzeme olan derinin dayanıklılığı ve yapısallığı örüldüğünde artar. Tasarımcı Romy Kühne, bu teknikten ilham alarak, tek parça deriden üretilen yaratıcı bir aydınlatma tasarladı. Koni aydınlatma koleksiyonu üç farklı renk ve iki boy alternatifi ile sunuluyor. Koleksiyondaki aydınlatmalar, siyah, kahverengi ve lacivert deri renklerinin krom, altın ya da siyah renkteki metal aksesuarlar ile kombinlenmesi ile sunuluyor. Dokuz farklı kombinasyona sahip olan koleksiyon, farklı tarzdaki yaşam alanlarında kendine yer bulabilen modern ve minimalist bir aydınlatma.

Plato Eser Açıklaması

Rotonda Eser Açıklaması

Daphne Eser Açıklaması

Koni Eser Açıklaması

About

Uniqka is a design brand, focusing on craft and material. The emphasis is on the versatility and elegance of leather. Uniqka founders Kerem Ariş and Merve Parnas carry out their collective productions under the name of Uniqka Design House. They design and produce both for the Uniqka collection and in collaboration with various brands.

bottom of page