top of page
Autoban_Portrait_10mb (3) (1)_edited_edited_edited_edited.jpg

SEYHAN ÖZDEMİR SARPER

Özgeçmiş

1975, Istanbul doğumlu Seyhan Sarper Özdemir; 1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümünü bitirdi.  Mezuniyeti ardından farklı mimarlık ofislerinde tasarımcı ve proje yürütücüsü olarak deneyim kazandıktan sonra 2003 yılında üniversite yıllarında tanıştığı ortağı Sefer Çağlar ile birlikte Autoban tasarım stüdyosunu kurdu.   İç mimarlık, mimarlık ve ürün tasarımını bir çatı altına getiren Autoban, multidisipliner bir tasarım stüdyosu olarak, üzerinde düşünülmüş, kullanıcısına yeni deneyimler öneren ve zanaatı ön plana taşıyan tasarımlar üretiyor.  2003 yılında Paris Salon Du Meuble fuarında ilk ürün koleksiyon sunumları ardından Sarper ve Çağlar hızlıca uluslararası alanda tanındı ve Autoban, 2004 yılında Wallpaper Dergisi tarafından ‘En İyi Genç Tasarımcılar’ arasında gösterildi. 2006 yılında stüdyo Müzedechanga projesi için aynı dergi tarafından ‘En İyi Restoran’ ödülünü aldı, ve 2010 yılında yurt dışından ilk projesini alarak Hong Kong’daki ödüllü 208 Duecento Otto adlı restoranı tasarladı. Başta Joali Maldives ve Manchester Stock Exchange Oteli olmak üzere, bugüne dek stüdyonun beş yüzü aşan projesi Avrupa, Orta Asya ve Güneydoğu Asya kentlerinde bulunurken, ürün koleksiyonu LDF, ICFF, Salone Del Mobile, ve Design Biennale Interieur Kortrijk gibi önemli tasarım etkinliklerinde sergilendi.   Stüdyonun layık görüldüğü ödüller arasında 2014 yılında Bakü'nün Hayder Aliyev Havalimanı'nın iç mekân tasarımıyla seçildiği Red Dot ödülü ve 2017 yılında 45 metrelik mega yat Aquarius için seçildiği Yat ve Havacılık Ödüllerinde iç mekân ödülü de bulunuyor.  2016 yılında Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi temsil ederek Autoban, Somerset House’da Dilek Makinesi isimli interaktif bir enstalasyon sergiledi.  

Seyhan Özdemir Sarper, Dezeen Ödülleri, iF Product Design Awards, APIDA (Asia Pacific Design Awards), Downtown Tasarım Dubai ve Milano tasarım haftası gibi dünyanın çeşitli yerlerindeki önemli tasarım ve mimarlık etkinliklerinde jüri üyesi ve konuşmacı olarak yer aldı

Autoban'ın ikonik Nest Sandalyesi Delano'dan ayrılan bir dış mekan sandalyesidir. Sandalye bir kerede kullanıcıyı sarar ve yükseltir. Her şeyi çeken çarpıcı bir odak noktası, dikkat ve aynı anda kullanıcı için bir alan cebi yaratır. Bu sandalye bir ihtişam duygusu yaratırken daha büyük bir alanda daha küçük habitatlar oluşturur.

Eser Açıklaması

Resume

Seyhan Özdemir Sarper (Istanbul, 1975) is the co-founder and Head of Design at Autoban, and holds a degree in Architecture from Mimar Sinan Fine Arts University. Sarper undertook her undergraduate studies in Architecture at the Mimar Sinan Fine Arts University in Istanbul, where she met and collaborated with Autoban co-founder Sefer Çağlar in their early student days.  Upon graduation from the Fine Arts Academy in 1998, Sarper proceeded to gain experience at various architecture and design firms in the city before joining forces with Çağlar once more in 2003 in order to establish their own studio. Following a presentation of their furniture collection at Salon Du Meuble in Paris in 2003, Sarper and Çağlar quickly gained international recognition and Autoban was singled out by Wallpaper Magazine with the Best Newcomer Award in 2004.  In the next six years, Autoban completed over 250 projects both at home and abroad, and the studio was credited with redefining the landscape of Istanbul.  Now almost two decades later, Autoban’s portfolio includes projects across hospitality, transportation, commercial, retail, office and public realm developments - as well as a signature furniture collection that is sold worldwide.  The studio’s work can be seen in cities all over Europe and Central and South-East Asia. Among some of the studio’s most notable recent works are the Manchester Stock Exchange Hotel, the Joali Maldives Resort, and the Heydar Aliyev International Airport terminal in Baku.  International accolades include the Wallpaper Magazine Best Newcomers Award in 2004; the Skytrax World Airports Awards “World’s Best Business Class Airport Lounge”, the Red Dot Design Award and Architizer Jury’s Special Award in the airport category for the design of the Heydar Aliyev International Airport; and the International Yacht & Aviation Award in Interior Design for Aquarius (the 45m superyacht). Product and experiential designs have been showcased at major design exhibitions, installations and art events worldwide, including LDF, ICFF, Salon Del Mobile, Design Biennale Interieur Kortrijk and the London Design Biennale. Sarper has participated as keynote speaker and jury member at significant international institutions and  architecture & design events, including Dezeen Awards, iF Product Design Awards, APIDA - Asia Pacific Design Awards, Downtown Design Dubai, and Milan Design Week. Sarper and Çağlar and their studio’s expansive portfolio were also honoured with a 2014 Gestalten publication that presents a rich selection of the studio’s first ten years of work.

bottom of page