top of page
Tamer-Nakisci-Portrait-V_edited.jpg

TAMER NAKIŞÇI

Özgeçmiş

İnsan, mekan ve obje arasındaki duygusal ve fiziksel etkileşimleri sorgulayan çalışmalarında form, teknoloji ve malzemeyi beklenmedik biçimlerde bir araya getiren Tamer Nakışçı, geleceğe dair güçlü bir vizyona ve tutkuya sahip olan disiplinlerarası bir tasarımcı.

Tasarım kariyerine 2004 yılında Fiat Advanced Design Concept Lab – Milano’da başladı. 2005’te “Nokia 888” adlı tasarımı ile ilk uluslararası ödülünü kazandı. 2009 yılında Avrupa Birliği tarafından “Avrupa'nın 100 yaratıcı genç yeteneği” arasında gösterilen Tamer Nakışçı, tasarımları ile Wallpaper* Design Awards, Red Dot ve IF Design Awards, Good Design başta olmak üzere birçok prestijli ödüle layık görüldü.

Çalışmalarına 2015 yılı itibariyle global ölçekte devam eden tasarımcı, bugüne kadar Wallpaper*, TL Mag, Dwell gibi birçok önemli uluslararası yayında yer aldı, Villa Noailles, ICFF Studio, Royal Academy of Arts gibi prestijli platformlarda işlerini sergiledi.

Tamer Nakışçı ürün tasarımından, mekan tasarımı ve kinetik enstalasyonlara kadar uzanan projelerine İstanbul merkezli / N A K I S C I  ve Londra’da merkezli Futureisblank markası ile devam etmekte.

Knowsmoke duman algılama kiti, kullanıcıların bir arabada sigara içilip içilmediğini objektif olarak ölçmelerini sağlar. Cihaz elde taşınır, taşınabilir ve algılama işlemi hızlı ve basittir. İç yüzeylerin derinliklerine su enjekte ederek daha derin döşeme ve halı katmanları içindeki gizli duman kalıntılarını ortaya çıkarır. Test sonuçları, yolcular için sağlık sorunları oluşturabilecek konsantrasyon seviyelerini göstermek üzere tasarlanmıştır. İşlemin uygulanması 30 saniyeden az sürer ve bir kaç dakika içinde sonuç verir. İkinci el bir araba satın almadan önce, içinde sigara içilmediğinden emin olun. İgnis Nano çatısı altında fikir aşamasından laboratuvara, planlamadan pilot çalışmalarına kadar tamamı Türkiye'de planlanan ve piyasaya sürülen ürün; alanında dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. “Üçüncü el duman", tütün içildiğinde iç mekanlara yerleşen kirleticilerden oluşur. Üçüncü el dumandaki kimyasallar arasında, nikotinin yanı sıra formaldehit, naftalen ve diğerleri gibi kansere neden olan maddeler bulunur. Üçüncü el duman zamanla yüzeylerde birikir. Giysi, mobilya, perde, halı gibi çoğu yumuşak yüzeye gömülebilir. Ayrıca duvarlar, zeminler gibi sert yüzeylerde ve araçlarda toz benzeri parçacıklar olarak yerleşir. Üçüncü el duman, sigarayı bıraktıktan sonra bile aylarca kalabilir.

NUDE Mist koleksiyonu, geleneksel cam sanatını modern bir estetikle birleştiriyor. Kurşunsuz kristal camdan üretilen Mist serisi, düz kesimi ve oluklu yüzeyiyle etkileyici bir dokuya ve yalın bir duruşa sahip.

Knowsmoke Eser Açıklaması

NUDE Mist Koleksiyonu Eser Açıklaması

About

Tamer Nakisci is an interdisciplinary designer with a strong vision and fascination for the future.

With his ability to play with ideas and forms, emotions, materials and technologies in surprising and innovative ways; Tamer Nakisci explores new scenarios, physical and emotional interactions between the human, spaces and objects through his work...

He studied Industrial Design at Mimar Sinan University of Fine Arts. He started his career at Fiat Advanced Design Concept Lab – Milan in 2004, followed by his first worldwide success in 2005 at the Nokia Benelux Design Awards with his groundbreaking “888” concept. He was selected among “Europe’s 100 young creative talents” by the European Union in 2009; and has been invited to numerous workshops and conferences around the world.

Based in London and Istanbul— he is working across a broad range of projects, varying from product design to installations. His relatively short career has garnered him a plethora of international prizes and exhibitions, including a showcase at Villa Noailles Design Parade and the prestigious Wallpaper* Design Awards 2017. He’s one of the "10 Contemporary Turkish Artists you should know" according to Artsy.

bottom of page