top of page
HH_ Portre çekimi_teliflidir-min_edited_edited_edited.jpg

HAKAN HELVACIOĞLU

Özgeçmiş

20.12.1967 Almanya Köln doğumludur. İlk ve Orta öğrenimi Köln ve Viyana’da tamamladı. Viyana Kraliyet Opera Akademisi'ndeki öğrenim yıllarında sahne sanatları, kostüm, dekor, dans, temel sahne eğitimi dersleri aldı. İstanbul’a dönüp Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi - İç Mimarlık Ana Sanat Dalı, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Paralel olarak farklı ve profesyonel firmalarda deneyim kazanmaya başladı. İngiltere’de Renk Bilimi ve İnsan Psikolojisi üzerine etkileri ve Endüstri Tasarımı Yönetimi üzerine sertifika programlarına katıldı. Ağırlıklı olarak Büyük Ölçekli Yaşam Evleri Mimari - İç mimari tasarımlarını benimsemiş bir çizgisi vardır. Yaklaşık 30 yıllık profesyonel çalışma yaşamında edindiği deneyimleri farklı üniversite etkinliklerinde genç tasarımcı adaylarına aktarmaktadır. Başta European Property Awards olmak üzere birçok ödül ve takdirle onurlandırılmıştır. Tasarım odaklı basında aktif olarak yer almakta, proje ve deneyimlerini takipçileriyle paylaşmaktadır. 2005 yılında kurucu ortağı olduğu, H2C İç Mimarlık Tasarım Uygulama Danışmanlık olarak projeler devam ederken, 2020 yılı itibariyle Hakan Helvacıoğlu Design Co. olarak çalışmalarına devam etmektedir. TARİH VE İMZA 26.07.2022 HAKAN HELVACIOĞLU Hakan Helvacıoğlu Studio markasıyla da mobilya, aydınlatma, halı, kumaş ve farklı ürün tasarımlarını üretip lanse etmektedir. Çalışmalarına İstanbul’da ofisinden sürmekte ve Türkiye genelinde çeşitli projelere imza atmaktadır.

Rambling Rose, her kültürde önemli bir yere sahip olan, sırtını dayadığın, arkanı döndüğün, güven veren ve motive eden duvar örtüsü / halısı alışkanlığına ve geleneğine göndermede bulunan bir halı / kilim tasarımıdır. Rambling Rose filmindeki sahnelerden esinlenilen açılmamış gülleri temsili, duvar halısının tasarımını oluşturur.

Eser Açıklaması

About

He was born on 20.12.1967 in Cologne, Germany. He completed his primary and secondary education in Cologne and Vienna. During her education years at the Vienna Royal Opera Academy, she took performing arts, costume, decor, dance and basic stage education lessons. Returning to Istanbul, he graduated from Marmara University Fine Arts Faculty - Interior Architecture Department, Industrial Product Design Department. In parallel, he started to gain experience in different and professional companies. He attended certificate programs on Color Science and its effects on Human Psychology and Industrial Design Management in England. It has a line that mainly adopts Large-Scale Living Houses Architectural - Interior architectural designs. He transfers the experiences he gained in his professional working life of nearly 30 years to young designer candidates at different university events. It has been honored with many awards and accolades, especially the European Property Awards. He takes an active part in the design-oriented press and shares his projects and experiences with his followers. While the projects continued as H2C Interior Architecture Design and Application Consultancy, of which he was a founding partner in 2005, Hakan Helvacıoğlu Design Co. continues its work. Hakan Helvacıoğlu produces and launches furniture, lighting, carpet, fabric and different product designs under the Studio brand. He continues his work from his office in Istanbul and carries out various projects throughout Turkey

bottom of page